top of page
Kaaos Kaamos Logo
  • Instagram
  • Black Facebook Icon
  • Black YouTube Icon

Kaaos Kaamos Next Generation

12+ år

För våra mest erfarna elever som vill satsa mer på cirkus och utveckla egna nummer på en högre nivå.

Kaaos Kaamos Next Generation är gruppen för våra äldsta och mest erfarna elever. Här satsar vi på längre och mer avancerade pass där eleverna får fördjupa sig i sina specialdiscipliner, träna styrka och uthållighet, och arbeta mer konstnärligt.

En viktig del av kursen är att börja skapa egna cirkusnummer – från idé till färdigt framträdande – med stöd av pedagogerna. Många i gruppen har tränat hos oss i många år, och några bidrar också som ungdomstränare i våra yngre grupper.

Praktisk information

👶 Ålder: 12+ år
📅 Tid: Onsdagar 15:30
⏰ Längd: 90 minuter
💰 Pris: 2600 kr / termin
📍 Plats: Cirkushallen på Ersboda

Det här ingår

✔️ Träning 1 gång i veckan under hela terminen
✔️ Introduktion till flera cirkusdiscipliner

✔️ Uppvisning i slutet för familj & vänner
✔️ All utrustning ingår
✔️ Trygg miljö med erfarna pedagoger

Vi som leder kursen

Förutom våra huvudpedagoger har vi också ungdomstränare som är med och stöttar undervisningen. De fungerar som förebilder för de yngre eleverna och bidrar till en trygg och inspirerande träningsmiljö.

Har du frågor om kursen kan du alltid vända dig direkt till de ansvariga pedagogerna

Erik Glas

Erik har tränat cirkus i över 20 år och är en av grundarna till både Kaaos Kaamos och Kaaos Kaamos Academy. Han har turnerat världen runt som parakrobat och lär gärna ut volter och akrobatik. Numera hittar man honom oftast på kontoret, där han håller ihop och utvecklar cirkusskolans verksamhet – men alltid med hjärtat kvar i träningen.

072 71 82 679

333326422_179551527878033_7280227538605695621_n.jpg

Clara Henrup

Clara tränade på Cirkus Normal i Stockholm i sju år och har dessutom två års erfarenhet som pedagog där. Sedan 2021 är hon en del av vårt team. Hon är specialiserad på tygakrobatik och rockring, och tycker särskilt om att hjälpa eleverna utveckla sitt scenuttryck och sin teaterlek.

072 27 74 766

335918833_228092969625998_1658250179643909221_n.png

Olivia Sjöström

Olivia har en bakgrund inom gymnastik, där hon tränade och tävlade i 15 år på hög nivå. Sedan 2022 är hon en del av vårt team och bidrar med sin expertis inom akrobatik, handstående och trampolin. Hon tvekar inte att testa nya saker själv först, och gör det med samma glädje och energi som hon förmedlar till eleverna.

076 63 37 703

Att få sticka ut på ett bra sätt!

“Jag gillar att cirkus är en unik och annorlunda sak att träna. Man sticker liksom ut. Dessutom får man lära sig massa coola tricks!” – Elev

Vill du ge ditt barn samma upplevelse?
Platserna i våra yngre grupper fylls ofta snabbt – boka redan idag för att säkra en plats.

👉 

Kontakt
Erik@kaaoskaamos.com
0727182679

© 2026 Föreningen
Kaaos Kaamos Academy 
Org.nr 802469-2066

bottom of page